Halkın Sesi’nin, tüm ülke çapında “Ne vaat etti, ne yaptı” adıyla yayın yapan ve ülkedeki tüm belediye başkanlarının 2019 seçimlerinde vaat ettiği projelerden hangisini yapıp hangisini yapamadığını değerlendiren internet sitesinin verilerine göre, Çaycuma Belediyesi ile ilgili yaptığı haber büyük yankı uyandırdı. Zonguldak’ta taraflı tarafsız herkesin iş yapma kapasitesi en yüksek belediye başkanı olarak gördüğü Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın bahse konu sitede son derece düşük bir skor sergilediğinin gösterilmesi kafalarda soru işareti uyandırdı.

KANTARCI 44 DEĞİL 41 PROJE İLAN ETMİŞ
Konuyla ilgili gelen ulaşan bilgileri de değerlendirip haberinin takibini yapan Halkın Sesi, sitede yayımlananlardan çok daha başka bilgilere ulaştı. Başkan Kantarcı’nın 2019 yılında yayımladığı proje kitabına ulaşan ve sitede iddia edildiği 44 değil, “41 kere maşallah” diyerek 41 proje vaat ettiğini saptayan Halkın Sesi, araştırmasını derinleştirdi. Sitede “Gerçekleşmedi” denen projelerin gerçekleştiği, “Gerçekleşti” denen projelerin gerçekleşmediğini ortaya çıkaran Halkın Sesi, kendi kaynaklarından edindiği gerçek bilgilere ulaştı.

41 PROJE İLAN ETTİ, 19’UNU YAPTI, 9’U DEVAM EDİYOR, VAAT ETMEDİĞİ 13 PROJEYİ DE HAYATA GEÇTİ
Buna göre Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, vaat ettiği 41 projeden 19’unu tamamladı. Vaat kitabında yer vermediği 13 projeyi hayata geçirirken vaatleri arasında yer vermediği 13 değişik projeyi de tamamladı. Vaat edip de başladığı 9 projesi halen çeşitli aşamalarda devam ettiği öğrenilen Başkan Kantarcı, 2 projesini de rantabl olmadığı gerekçesiyle iptal etti. Öncelik sırası ve başka nedenlerle 11 projesi bekleyen Kantarcı’nın 3 projesi de diğer kamu kurumlarının çalışmalarını tamamlaması ya da ortaya çıkan hukuki sorunlar nedeniyle beklemeye alındı. 

Çaycuma'da bayram ziyafeti! Çaycuma'da bayram ziyafeti!

KANTARCI’NIN VAAT ETMEDİĞİ HALDE YAPTIĞI YATIRIMLAR:
Çaycuma Belediyesine yakın kaynaklar pandemi, deprem ve yaşanan ekonomik kriz nedeniyle projelerin öncelik sırasının değiştiğini söylerken, Halkın Sesi’nin ulaştığı bilgilere göre vaat etmediği halde tamamladığı projeler şunlar: ISO 9001 Belgesi. Sıfır Atık Belgesi. Avukat Ali Osman Odabaş Parkı. Eski Belediye Binası. 20 milyon liralık yeni araç alınması. Pazaryerine Güneş Enerji Santrali kurulması. Kantarcılar Konağı müze ev. Özgürlük Meydanı. Oto Galericiler Sitesi. İçkili Yerler Alanı. ÇaycumaKart. 

GÜNCEL VERİLER:
Halkın Sesi’nin yaptığı araştırmaya göre “Ne vaat etti, ne yaptı” sitesinde yer alan projelerin, orada yazılanlarla güncel durumu da şöyle: 
1- Belediye Garajı Yeni Yerine Taşınıyor (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Başlandı, projesi tamam, yer sorunu çözüldü)
2- İstasyon Semtine Yeni Mezarlık Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Başlandı, yeri düzenlendi, parselasyonu yapılıyor)
3- Altyapı Master Planı Projesi (GERÇEKLEŞTİRDİ) 
4- Hastane Meydanı Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Tamamlandı)
5- Sokak Sağlıklaştırma Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ)
6- Ulaştırma Master Planı Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Tamamlandı, başta Güney Köprüsü olmak üzere birçok yatırım bu plana göre yapıldı.)
7- Teras Cafe Projesi (GERÇEKLEŞTİRDİ)
8- Kapalı Çarşı Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Başlandı. %45 aşamasına getirildi)
9- Nadırdede Park Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: DSİ’nin kanal çalışması bitmediği ve bazı hukuki sorunların ortaya çıkması nedeniyle başlanamadı. 
10- Sarıkaş Yaya Köprüsü Projesi (YAPIM AŞAMASINDA) (Gerçek: Tamamlandı. Hizmete gireli 3 yıl oldu.)
11- Derepark Arasta Projesi (YAPIM AŞAMASINDA) (Gerçek: Tamamlandı. Hizmete gireli 3 yıl oldu) 
12- Çaycuma Organik Park Çorgapark (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Gelen talep üzerine İl Özel İdaresi’ne devredildi, Bakanlıkta onay bekliyor.)
13- Filyospark'ta 2. Etap Geliyor (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Başlandı, koruma duvarları yapıldı. Yüzde 20 gerçekleşti.)
14- Dört Yeni İbadethane Projesi (YAPIM AŞAMASINDA)
15- Çaycuma Külliye Projesi (YAPIM AŞAMASINDA)
16- Maden Ocağındaki Fayton Karalar'a Geliyor (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: %50’si tamam. Çevresindeki adalet konağı, emniyet müdürlüğü gibi kamu yatırımlarının tamamlanmasını bekliyor. Yolcu sayısı artınca ilave imalatlar tamamlanıp hizmete girecek.)
17- Çaybis (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Maliyetlerin büyümesi nedeniyle Proje iptal)
18- Bisiklet Taksi Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Maliyetlerin büyümesi nedeniyle Proje İptal)
19- Her Sokağa Bisiklet ve Yaya Yolları (YAPIM AŞAMASINDA) (Gerçek: Yenilenen ya da yenilemesi yapılan tüm yollarda tamamlandı.)
20- Akarsu Slalom Kano Parkuru (GERÇEKLEŞTİREMEDİ)
21- Kaykay ve Paten Pisti (GERÇEKLEŞTİRDİ)
22- Spora Tam Destek - Bilek Güreşi, Kano ve Su Sporları gibi Alternatif Sporlar Geliştirilecek (GERÇEKLEŞTİRDİ) (Gerçek: Bir bölümü Yaşam Park içinde yapıldı.)
23- Spora Tam Destek - Karalar Spor Alanı (GERÇEKLEŞTİREMEDİ)
24- Spora Tam Destek - Velioğlu Semt Sahası (GERÇEKLEŞTİREMEDİ)
25- Spora Tam Destek - Tüm Mahallelerde Semt Sahası (GERÇEKLEŞTİREMEDİ)
26- Spora Tam Destek - Çaycuma Spor'a Yeni Spor Tesisi (GERÇEKLEŞTRİDİ)
27- Aquapark Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ)
28- Ada Spor Kompleksi Projesi (YAPIM AŞAMASINDA) (Gerçek: Tamamlandı. 4 yıldır faaliyette.)
29- Kaynağında Ayrıştrıma Projesi (YAPIM AŞAMASINDA)
30- Çaycuma Meslek Fabrikası Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ)
31- Cezaevinden Kitapevine Projesi (YAPIM AŞAMASINDA) (Gerçek: Tamamlandı. Yakında hizmete açılıyor.)
32- Pehlivanlar'a İlkokul Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Türkiye’nin çok önemli mimarlık ofislerinden birine yaptırılan projeye, Milli Eğitim Bakanlığı tip proje olmadığı için onay vermiyor.)
33- Bilim Merkezi Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: En önemli sorun çözüldü. TPAO ile protokolü yapıldı.)
34- Hayvan Ambulansı Haybulans (GERÇEKLEŞTİRDİ)
35- Hayvan Barınağı Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Orman İdaresi’ni ortaya çıkan sürekli sorunlar nedeniyle yer tahsisi yapamadı. Yeni yerin tahsisiyle ilgili çalışmalar için son aşamaya gelindi.)
36- Enerji Kooperatifi Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Tamamlandı. Hem güneş, hem hidroelektrik santrali tamamlandı.)
37- Yağmur Suyu Toplama Sistemine Tam Destek (GERÇEKLEŞTİRDİ)
38- Kent Tasarım Atölyesi Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ)
39- Düğün, Kongre ve Konferans Salonu (GERÇEKLEŞTİRDİ)
40- Belediye Konutları Projesi (GERÇEKLEŞTİRDİ)
41- Tarıma Destek Projesi (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Tamamlandı: Çaybel Tarım faaliyete geçeli 4 yıl oldu.)
42- Mahalle Evleri Artacak (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Başlandı. Mahfel mahalle evi faaliyette.)
43- Bakıma Muhtaç Vatandaşlara Evde Bakım Hizmeti (GERÇEKLEŞTİREMEDİ) (Gerçek: Tamamlandı. Yayımlanan Sosyal Yardım Yönetmeliği ile bu durumda olan vatandaşlar için ayrılan bütçe 16 kat artırıldı.)
44- Çocuk Belediye Meclisi (GERÇEKLEŞTİRDİ)

Haber: Sercan Yıldırım