Yaz mevsiminin gelişiyle birlikte dünya genelinde ve yurdumuzda da yangınlar meydana gelmiştir.
  19/6/2024 tarihinde beş ilde başlayan 42 ile yayılan orman ve tarla arazi yangınları büyük üzüntüye can ve mal kaybına sebep olmuştur.
  Çanakkale -Eceabat, İzmir-Karaburun,Manisa-Soma,Uşak,Balıkesir,Ayvalık,Sakarya’da başlayan yangınlar diğer illere de sıçrayarak Mardin-Mazı,Diyarbakır-Çınar ilçeleri arasında çok büyük arazide bazısı ekili bazısı biçilmiş tarlalarda yangın çıkmıştır.Rüzgarın da etkisiyle genişleyen yangında15 vatandaşımız vefat etmiş bir çok vatandaşımız yaralanmıştır.Büyük baş küçükbaş hayvanlar yanarak telef olmuş,iki ilde toplam 14.900 dekar tarım alanı kül olmuştur.Ülkemizde toplam 42 ilde yangınla mücadele edilmiştir.
  2019 yılında anız yakılması yasaklanmış olmasına rağmen gelenek halinde devam etmektedir.Aşırı sıcaklar kuru saplar ve otlar anız yakmada tutuşup rüzgarın da etkisiyle çok çabuk büyük alanlara yayılmıştır.
  Ayvalık’ta çöplükte çıkan yangın geniş çevreye yayılmıştır.Çöplüklerbakteriyel yollarla metan gazı ürettiğinden yangınlar ve patlamalar meydana gelir.Çevreye çık çabuk yayılır verdiği zarar fazla söndürülmesi uzun zaman alır.Çöp heyelanlarıyla can ve mal kaybına neden olabilir.Geçmiş tarihlerde ülkemizde can kayıplarına neden olan çöplük yangınları meydana gelmiştir.
  Sıcak hava şartlarında enerji nakil hatlarından dolayı da yangınlar çıkması olasıdır.
Diğer bir neden ormanlarda yapılan pikniklerde.Söndürülmeyen ateşler,bırakılan çöpler,atılan şişeler ve cam kırıklarıdır.Kurak havalarda kuruyan çalılıklarda ve otlarda başlayıp bu sebeplerden dolayı çıkan orman yangınlarında,özellikle çam ormanlarında kuru kozalaklar bir ateş topu olarak sıçradığı yerde  yangın çıkarır ve geniş alana yayarlar.Vatandaşlarımız piknik çöplerini toplamalı,yaktıkları ateşleri söndürmelidirler.Bu hem medeni hem insani bir görevdir.
 Çıkan yangınlarda sadece toprak üstü canlılar zarar görmemektedir.Toprağın yapısındaki hayati önem taşıyan mantarlar,küfler, mikroorganizmalar da zarar görmekte ve yok olmaktadır.Dolayısı ile toprak ölmektedir.
  Yangınlarda provakasyon olup olmadığı devlet güçlerince tahkikat edilip araştırılır.Bu da ülkemiz  için hayati önem taşır. 
  En kısa zamanda gerekli önlemlerin en üst seviyede alınması ve yangın söndürmede etkili olacak makina ve ekipmanların sağlanması,hastanelerde yanık ünitelerinin çoğaltılıp yaygınlaştırılması.enerji nakil hatlarının periyodik olarak bakımlarının yapılması,vatandaş olarak uyulması gereken kurallara titizlikle uyulması çıkacak yangınların dolayısı ile can ve mal kaybının önlenmesinde katkı sağlayacaktır.
  Geleceğimiz için ormanlarımızın ve tarlalarımızın yanmasını engelleyici  tedbirlerin alınması gerekli ve zaruridir.
  Geçtiğimiz günlerde büyüyen yangınlarla mücadele eden canları malları yanan vatandaşlarımıza ve canlarını tehlikeye atarak yangınla mücadele eden görevlilerimize geçmiş olsun der,bir daha yaşanmamasını dilerken vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına sabırlar diliyorum.Mekanları cennet olsun inşallah.
Bir daha yaşanmaması dileğiyle…
 Geçmiş olsun Türkiyem…