Ziyarette, ANKABİR Genel Başkanı Tuncay Gençer, Başkanvekili Hasan Kaya, Genel Sekreteri Dr. Yaşar Okur, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mustafa Aydınalp, ABB Önceki Genel Müdür İsmail Hakkı Temizkök, ASİLDER Başkanı Burhan Akdoğan, Sinoplular Fedederayonu  Genel Sekreteri İsmail Yılmaz, Ankara Karabüklüler Derneği Başkanı Zeki Tunçkaya, İçişleri Bakanlığı Kontrolörü Nurullah Çekirdekçi, MTA Daire Başkanı Erdoğan Kahveci, Adalet Bakanlığı Hakimi Şule Kelebek, İşkadını Songül Uzunharman, İşadamı Mustafa Arpa, Ankara Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nizamettin Ören, Başkent Zonguldaklılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şükran Yılmaz Uzal, Bolu Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri Engin Ulaş hazır bulundu. 
Ziyarette Hasan Kaya tarafından Çankırı Kaya Tuzu Lambası, Dr.Yaşar Okur tarafından ise Bürokrasi Sahnesi isimli kitap hediye edildi. İçten ve içerikli samimi bir ortamda geçen toplantıda Bakan Yardımcısı Gümen'e, ANKABİR in Batıkaradeniz Bölgesinin Tarım ve Orman alanındaki sorun ve taleplerini içeren dosyası sunuldu. Bu dosyada; 
Tarım ve Orman OSB Bölgeleri kurulması, (mobilya, lif yonga ve MDF fabrikaları, ağaç ürünleri, bitkisel ürünler vd), Seracılığın desteklenmesi, Deniz ürünleri, Çankırı kaya tuzu, mantar, kenevir, defne yaprağı, kestane, kiraz, arıcılık gibi ürün bazında geliştirilebilecek alanların belirlenmesi ve desteklenmesi istendi. Depoculuk projelerinin yapılması ve uygulamaya konulması, Kurucaşile’de bulunan ahşap tekne ve yat imalat sektörünün geliştirilmesi, GAP, KOP ve DOKAP gibi Batıkaradeniz Kalkınma Projesininde (BAKAP) hayata geçirilmesi, Filyos Mega-endüstri bölgesinde araç fabrikasının kurulması, Bölgemizde dikey tarım ve topraksız tarım uygulamalarına yönelik pilot çalışmalar yapılması, Termal kaynakların ısıtma ve seracılıkta kullanımı, Orman köylerimizin kalkındırılmasına dair ORKÖY kredilerinin yaygınlaştırılması, Ormanlık alanlardaki rekreasyon alanlarının artırılması ve yöreye özgü endemik orman ağaçları ve bitki türleri öne çıkarılarak doğa turizminin yaygınlaştırılması gibi konulara yer verildi. ANKABİR Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Gençer ziyaret ile ilgili "Yardımcısının içten ve içerikli yaklaşımı, Birliğimizin konularına, duruşuna ve misyonuna verdiği önem, Bölgemize yakın ve samimi ilgisi, nezaketli kabulleri nedeni ile şükranlarımızı arz ediyoruz" dedi.

Yöresel halı sergisi açıldı! Yöresel halı sergisi açıldı!

HABER MERKEZİ