Emeklilik primini doldurmuştu! Ama tadını çıkartamadı Emeklilik primini doldurmuştu! Ama tadını çıkartamadı

İşte o yazı: 
Son dönemde yılan haberleri çok çıkmaya başladı. Genel bilgi vermek istedim. Zonguldak ilinde 8 tür yılan vardır. İlimizde iki yılan türü dışındaki tüm yılanlar zehirsizdir.  Sadece Kutup Engereği ve Boynuzlu Engerek yılanları zehirlidir. Bu iki tür ilimizde Devrek ve Ereğli ilçesinde bulunur. 
Zehir durumunu açıklamak gerekirse. Karadeniz bölgesi nemli olduğu için bu iki türün Akdeniz yada daha sıcak bölgelerdeki gibi aşırı zehirli değildir. Nemli bölge olduğu için zehiri sulu diyebiliriz. Zehirin etki gücü sıcak bölgelere göre daha azdır. 
Yılanlar ilk baharda çiftleşme dönemi olduğu için daha aktif görülürken Haziran ayından sonra sadece beslenmek için için dolaşır ve güneşlenirler.  Zehirli yılanlar genellikle kısa ve küt olurlar. 100 cm kadar büyürler. İlimizde en uzun yılan ise 2100 cm kadar büyüyen ve ülkemizin en uzun yılanları arasında yer alan Hazer Yılanıdır. Agresif bir türdür. Diğer yılanlar kaçmaya çalışırken Hazer yılanı hemen kafasını kaldırır. Zehirsiz bir türdür. 
Yılanlar saldırgan hayvanlar değildir. Ayrıca besin zinciri içerisinde değiliz. Sadece kendini tehlikede hissederse saldırır. Diğer hayvanlar gibi. 
Yılan ısırmaları genellikle yılanı fark etmeden yanına yada üzerine bastığınızda kendini korumak için ısırır. Bunun dışında uzaktan gördüğünüzde en zehirli yılan dahi kaçmaya çalışır. 
Yılan ısırmalarında, panik atak, kalp rahatsızlığı veya alerjik bir durumunuz yoksa sizi öldürmez. İlimizdeki yılanlar için geçerli. Sıcak bölgelerde ise hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidip tedavi görmelisiniz. İlimizde de yine ne reaksiyon vereceğini bilmediğimiz için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.  Yılanlar ekosistem için önemli canlılardır.  Lütfen hiç bir türünü öldürmeyiniz.”

Kaynak: Sosyal Medya