Bugün günlerden 18 mart. Türk milletinin tek yürek olup tarihin akışını değiştirerek destan yazdığım gün. Tüm dünyaya Çanakkalenin gecilemeyecegini gösterdiğimiz  tarih.
       Çanakkaleyi geçilmez yapan neydi? En büyük şansımız Mustafa Kemal Atatürk gibi yüce bir komutanın Türk milletinin bağrından çıkmasaydı. 
         "Ben sıze taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar, geçecek zaman içinde, yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar gecebilir. "diyen Mustafa Kemal'in sözüyle, cephanesi bittiği için, sungusuyle düşman üzerine, ölümüne yürüyen Mehmetçik,savaşın gidişatını degistirerek Çanakkaleyi geçilmez kıldı. 
          Ağır yaralı oğlunu, tedavi için getirdiklerinde, öleceğini anlayan Türk doktoru, elindeki kısıtlı malzemeyi, kurtulabilecek başka   Mehmetcikler için kullanmayı tercih edip, gözünün yaşını silerek oğlunun bir ağacın altına yatirilmasini emretmistir. (Tıbbi malzeme yetersizliginden dolayi, yaşama şansı olmayan yaralilar, bir ağacın altına yatirilip sahadete ermesi beklenirdi. )Vatan sevgisini evlat sevgisinden üstün kılan, Türk doktoruydu Çanakkaleyi geçilmez kılan. 
       Cephede acı içinde kivranan, yaralı askerlerin  acılarını dindirmeye çalışan, kardeş şefkatiyle onları saran, her bir Mehmetçiğin acısıyla yüreği daglanan, Türk hemsiresiydi Çanakkaleyi geçilmez kılan. 
        Evdeki son erzagini Mehmetcikle paylaşan, ayaklari üşümesin diye, gece gaz lambasinda Mehmetçiğe çorap ören, cepheye cephane taşıyan, elindeki tek battaniyeyi, bebeğine sarmak yerine, cephane ıslanmasin diye üstünü örten Türk kadiniydi Çanakkaleyi geçilmez kılan. 
        Seyit Onbasida savaşın gidişatını degistiren önemli isimlerden biridir. Müttefik donanmasi, boğaza doğru girerken, çalışır durumdaki tek topun ,kaldiraci ariza yaptığı için, Seyit onbasi, Nigdeli Alinin yardımıyla, 276kg lik mermiyi sırtına alarak topa yerlestirmistir. Bu mermiyle, Ingilizlerin en büyük savaş gemisi, HMS Ocean vuruldu. Yana yatınca Nusret mayın gemisinin dösedigi, mayinlara çarparak, sulara gömüldü. Seyit onbasinin, büyük iman gücü ve azmiydi, Çanakkaleyi geçilmez kılan. 
         Edirneden Ardahana tek yürek olmuş bir milletin, dünyanın karşısında, dimdik meydan okumasiydi Çanakkaleyi geçilmez kılan. 
        "Geçtiğin yerleri toprak diyerek geçme tanı, düşün altında binlerce kefensiz yatanı " Mehmet Akifin sozlerindeki gibi kanlarıyla canlarıyla, bize bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi, saygıyla anıyoruz. Sizlerin canlarınizi vererek, bize emanet ettiğiniz bu toprakların ve Cumhuriyetimizin, bekçileri olacagimiza söz veriyoruz. 
         Ruhlariniz şad olsun ,mekanınız cennet olsun.