24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NÜ KUTLADILAR

ZONGULDAK 24.11.2021, 00:22 24.11.2021, 11:30
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NÜ KUTLADILAR

         ONUR DUYUYORUZ

İl Millî Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Aldoğan mesajında şu görüşlere yer verdi; “Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik ünvanının verildiği bu anlamlı gününün yıldönümü vesilesi ile İstikbalimizin mimarı, fedakarlığın ve sevginin timsali öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyorum.

Öğretmenin toplumdaki yeri, rolü, önemi ve değerini anlamak, öğretmenler arasındaki bağı kuvvetlendirmek, öğretmenlik mesleğinin kutsiyetini kavramak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimizin heyecanını paylaşmak amacıyla bir araya geldiğimiz bu özel gün; fedakâr öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha anlamımızı sağlayan önemli bir gündür.

2023 hedeflerimize bizleri taşıyacak olan gücümüz; tarihini bilen medeniyet değerlerini özümsemiş dinamik, açık fikirli, üretken,bilgi ve sorumluluk sahibi nesillerdir.Öğretmenlerimiz,çocuk ve gençlerimizin geleceğe hazırlanmasından üstelendikleri sorumluluklarla yarınlarımızı inşa etmektedir.

Geleceğin huzurlu, güvenli ve büyük Türkiyesinin inşasında rol alacak gençlerimiz ve çocuklarımız öğretmenlerimizin ellerinde şekillenecektir. Bu Memleketi, Milleti ve Milli iradeyi sahiplenecek gençlerle geleceğimiz her zamankinden daha aydınlık olacaktır. Öğretmenlerimizin de bu büyük sorumluluğun bilincinde olarak üstün bir vazife şuuru ile sevgiyi temel alarak Ülkemizin yararını gözeterek görevlerini yerine getirmeye devam edeceklerine inanıyoruz.

Mesleğimiz ne kadar yüce görevimiz ne kadar kutsalsa, sorumluluklarımız da o denli büyüktür. Ülkemizi çağın ilerisine taşımak ve geleceğimizi emanet edeceğimiz nesillerimizi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak yetiştirmek için bu yolda omuz omuza yürümeye devam edeceğiz. Çünkü hiçbir sorumluluk; bir nesil yetiştirmek, o nesli oluşturan bireylerden her birinin ruhunu Türkiye sevdası, millet ve bayrak sevgisiyle donatmanın erdemini ve kıvancını hissettirmek sorumluluğu kadar büyük değildir.

Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunda hedeflediği çağın ve geleceğin becerileri ile donanmış ve bu bilgiyi insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı nitelikli, ahlaklı bireyler öğretmenlerin elinde yetişecektir. Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye yolunda sizlerle yürümekten büyük bir onur duyuyoruz..

Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere görevi başında şehit olmuş öğretmenlerimiz ve  ebediyete irtihal  eden öğretmenlerimize  Allah'tan rahmet; emekli olanlara sağlıklı, mutlu, huzurlu, uzun ömürler; görevi başında olanlara başarı dolu bir gelecek diliyorum.”

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

DEVA Partisi İl Başkanı Fatih Keleş, Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Keleş’in mesajı şu şekilde; “Öğretmenlerimiz; ülkemizi gelecekte yeni ufuklara taşıyacak olan çocuklarımızı her türlü bilgi ve beceri ile donatan kutsal bir mesleğin mensuplarıdır.

Bir toplumun aydınlık geleceğini eğitimle inşa eden, nesillere bilgiyi, ahlakı, davranış biçimini saygı ve sevgiyle, sabırla nakış gibi işleyen en büyük değerlerimiz öğretmenlerimizdir.

Atatürk’ün dediği gibi, yeni nesli Cumhuriyetin özverili öğretmen ve eğitimcileri yetiştirecek, yeni nesil onların eseri olacaktır. Hayatımızda başarılı olduğumuz her alanda öğretmenlerimizin emeği vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu kutsal görevi yerine getirirken şehit düşen ve hayatını kaybeden tüm öğretmenlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor; sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere yol gösteren tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”

“Ne kadar teşekkür etsek az”

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan CHP İl Başkanı Murat Pulat, "Öğretmenlerimiz; büyük bir fedakarlık örneği göstererek geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmenin gayreti içerisinde görev yapıyorlar, bu üstün gayret ve fedakarlık için öğretmenlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır" dedi.

Eğitimsiz ve öğretmensiz toplumların “ulus” olamayacağını ifade eden Başkan Pulat mesajına şöyle devam etti;

"Sizler sadece bir çocuğa değil, bir milletin geleceğine de yön veriyor, yaşama ışık tutuyorsunuz. Sizlerin sağlıklı, mutlu ve huzurlu olması bir milletin geleceğinin de garanti altında olması demektir.

Eğitimsiz ve öğretmensiz toplumların “ulus” olamayacağı gerçeğinde, insanlığın her çağda, her türlü bilgisizlikten kurtararak bilim yolunda ilerleyebilmesi de ancak öğretmenlerimizin sayesinde mümkün olabilmiştir.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” veciz sözü sanırım başka hiçbir söze gerek bırakmamaktadır.

Bu gün vesilesi ile tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, sadece bir harf değil, alfabe öğreten, okuma yazma öğreten, hakkı öğreten, hukuku öğreten, cumhuriyetin ne olduğunu öğreten öğretmenlerimize saygılarımı sunuyorum."

Tosun, Öğretmenler Gününü kutladı

AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, 24 Kasım Öğretmenler Günüyle ilgili açıklama yaparak eğitimin ailede başladığını belirterek, “ Eğitimin temeli ailede atılıyor. Daha sonra ailede başlayan eğitim çocuklarımızın okullara gitmesiyle birlikte öğretmenlerle devam ediyor. Böylelikle eğitim süreci hem aile hem de öğretmenler eşliğinde devam ediyor” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin dünyanın güçlü ve itibarlı devletlerinden biri haline gelmesinde ve içinde bulunduğumuz Pandemi sürecinin öğrencilerimizin üzerindeki olumsuz etkinin önlenmesinde en önemli payın fedakârca, cefakârca, özveriyle gayret gösteren öğretmenlerin olduğunu belirten Tosun “Bu millet, öğretmenlerimizin emekleri ve özverisi sayesinde medeniyet yürüyüşünü azimle sürdürüyor. Öğretmenlerimiz ülkemizin geleceği adına önemli bir fırsattır. Her öğretmen, çocuklarımız için, geleceğimiz için bir umut ışığıdır.

Türkiye gelecekteki hedeflerine dünyadaki değişime kayıtsız kalmayan, kendini yenileyen, genç nesilleri dünün ve bugünün şartlarına göre değil, yarının şartlarına göre geleceğe hazırlayabilecek öğretmenlerle ulaşacaktır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin istikbali, öğretmenlerimizin tutuşturduğu eğitim meşalesi ile daha da aydınlık olacağını dile getiren Zeki Tosun şunları söyledi; “Ülkemizin kalkınmasında ve gelişmesinin en önemli kaynağı olan insanı yetiştiren öğretmenlerimiz milli duygularla evlatlarımızı yetiştirerek çok önemli bir görevi icra etmektedirler.

2023, 2053 ve 2071 hedeflerimizin en önemli öğreticileri öğretmenlerimiz olacaktır. Öğretmenlerimiz devletimizin öngördüğü bu hedeflerle çocuklarımızı eğiterek bu idealleri geleceğe taşıyacaklardır.

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” anlayışı ile bizler, öğretmenlerimize şükran borçluyuz. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal olmak üzere İlimizde, yurt içinde ve dışında görev yapan tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyor, her birinin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü gönülden tebrik ediyorum. Bu vesile ile terör saldırılarında ve vazife sırasında kaybettiğimiz şehitlerimiz başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.”

"Öğretmenlerimizle gurur duyuyorum"

Öğretmenler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “İçinde yaşadığımız salgın koşullarında, Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aydınlanmacı anlayışıyla görev yapan tüm öğretmenlerimle gurur duyuyorum, hepsini ellerim patlayıncaya kadar alkışlıyorum” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Kantarcı açıklamasında, “Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün, ülkemizde ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlanıyor. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi yarına hazırlayan öğretmenlerimiz çağın bilgi ve teknolojik gelişmelerine dayalı olarak, ülkenin ve toplumun gereksinimleri doğrultusunda çocuklarımızın değerlerine bağlı nitelikli bir insan olarak topluma kazandırılması için hiçbir zorluğa aldırmadan hizmet veriyor. İçinde yaşadığımız salgın koşullarında, Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aydınlanmacı anlayışıyla görev yapan tüm öğretmenlerimle gurur duyuyorum, hepsini ellerim patlayıncaya kadar alkışlıyorum” dedi.

ÖĞRETMENLERİMİZE 3600 EK GÖSTERGE DERHAL VERİLMELİDİR

Öğretmenlerin çalışma veyaşam koşullarının mutlaka düzeltilmesi gerektiğini de söyleyen Kantarcı, “Öğretmenlerimizin öncelikle ekonomik olarak güçlendirilmesi, ek iş yapmadan geçinebilecekleri, kendilerini geliştirebilecekleri, insan onuruna yakışır bir ücret düzeyine yükseltilmesi gereklidir. Başta öğretmenlerimiz olmak üzere kamuda çalışan hiçbir çalışan yoksulluk sınırının altında maaşalması kabul edilemez. Öğretmenlerimizin hem çalıştığı dönemde, hem de emeklilerinde daha rahat bir yaşam sürebilmeleri için 3600 ek gösterge derhal verilmelidir. Öğretmenlerimiz, ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından OECD ülkeleri arasındason sıralardadır. Devletimiz bunu önemli bir sorun olarak görmeli, bu tabloyu tersine çevirecek önlemleri vakit geçirmeksizin almalıdır” dedi.

ÖĞRETMEN AÇIĞI GİDERİLMELİ, ATAMALARDAKİ MÜLAKAT SİSTEMİ KALDIRILMALIDIR

Açıklamasının son bölümünde eğitim alanındaki sorunlara da değinen Kantarcı, “Ülke nüfusunun hala önemli bölümünü oluşturan kırsal alanlarla öğretmenlerin bağı tümüyle koparılmış durumdadır. Toplumun geniş kesimlerinin bilimle buluşmasını da engelleyen bu duruma son vermek için taşımalı eğitim kaldırılmalı, kırsalla öğretmen arasındaki ilişki yeniden kurulmalıdır. Mezun olan yüz binlerce öğretmenimize istihdam sağlanması için okullardaki öğretmen açığı giderilmeli, göreve yeni başlama başta olmak üzere tüm atamalarda her türlü suiistimale açık olan mülakat sistemi kaldırılmalıdır.  KHK’lerle işinden çıkarılmış öğretmenlerden mahkemelerde beraat etmiş ya da haklarında takipsizlik kararı verilmiş olanlar derhal görevine iade edilmelidir.Bunlar yapılmadan eğitim alanındaki sorunları çözmek mümkün değildir. Bu duygularla geleceğimizin mimarı plan sevgili öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, onların çabalarıyla yarınlarımızın daha aydınlık olacağına olan inancımı bir kez daha tekrarlıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Türkmen, Öğretmenler Gününü kutladı

AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Polat Türkmen, mesajında Millet Mektepleri’nin açılışı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği kabulünün yıl dönümü olan 24 Kasım’ın 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmakta olduğunu belirterek; “Bir milletin; milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü, tarihini, gelenek ve göreneklerini bilen, bizi biz yapan değerlerin farkında olan nesiller yetiştirmek öğretmenlerimiz sayesinde mümkün olmaktadır.

Mili birlik ve bütünlüğün sağlanmasında, ülkemizin ekonomik ve sosyal yönden daha da kalkınarak muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamızda en büyük pay yeni neslin yetiştiricileri öğretmenlerimize ne kadar çok minnet ve şükran duysak azdır.

Topluma hizmet veren her mesleğin saygın olduğu bir gerçektir. Ama bütün meslek mensuplarını yetiştirip hayata hazırlayan öğretmenlik mesleği ayrı bir kutsallık taşımaktadır. Öğretmenlerimiz sevgi ve fedakârlık gerektiren ağır bir sorumluluk gerektiren kutsal bir görev yapmaktadırlar.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi ’Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ Bu inançla, çok şey borçlu olduğumuz ve bu kutsal mesleği icra eden saygıdeğer öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aramızda bulunmayan öğretmenlerimizi de rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Çufalı’nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mustafa Çufalı, Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Şufalı mesajında şu ifadelere yer verdi; "Evrensel değerler ışığında, araştırmacı, çağın gereksinimlerine uygun bilgilerle donatılmış, yenilikçi, ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan öğretmen adayları yetiştirme gayesiyle hareket etmeye devam ediyoruz.

Dün ve bugün olduğu gibi, geleceğin de mimarları olan, toplumların ülkelerin geleceklerini şekillendiren tüm eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun."

GMİS YÖNETİM KURULU; “ÖGRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Yönetim Kurulu adına bir mesaj yayınlayarak 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Mesaj şöyle;

“Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyoruz. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz.

Öğretmenlik; gece gündüz demeden günün 24 saati hayatın her alanında insana görev ve sorumluluk yükleyen, topluma örnek olmayı gerektiren dünyanın en kutsal mesleklerinden biridir.

Ülkemizin ve dünyanın geleceğini şekillendiren öğretmenlerimizin ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek, onların daha sağlıklı şartlarda ve daha iyi koşullarda görev yapmalarını sağlamak zorundayız.

Sevgiyle, şefkatle, emekle bu kutsal görevi yerine getiren, ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak için canla başla çalışan tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz”.

Kaynak: (HALKIN SESİ)
Yorumlar (0)
14
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Pendikspor 13 32
2. Bucaspor 1928 14 22
3. Isparta 32 Spor 14 22
4. Amed Sportif Faaliyetler 13 21
5. Şanlıurfaspor 13 20
6. Uşakspor A.Ş. 13 19
7. Pazarspor 13 19
8. Ankara Demirspor 14 19
9. Nazilli Belediyespor 13 19
10. Kırklarelispor 13 19
11. Tarsus İdman Yurdu 14 18
12. Akhisarspor 14 17
13. Anagold 24Erzincanspor 14 17
14. Karatay Termal 1922 Konyaspor 14 17
15. Kırşehir Belediyespor 13 16
16. Zonguldak Kömürspor 13 14
17. TECO Karacabey Belediyespor 13 13
18. Eskişehirspor 14 10
19. GMG Kastamonuspor 0 0
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 14 21
7. Brighton 14 19
8. Leicester City 14 19
9. Tottenham 12 19
10. M. United 13 18
11. Brentford 13 16
12. Crystal Palace 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7