31 Mart mahalli idareler seçimi için start verildiği halde aday noktasındaki belirsizlik devam ediyor.

Zonguldak merkez belediye başkanlığı için adaylığı kesinleşen Dr.Selim Alan Cumhur ittifakının adayı olarak seçime girecek.MHP  nin desteği ile elinin sağlamlaştığı ve seçilme şansının yüksek olduğu konuşuluyor.

Kdz.Ereğli’de ise Halil Posbıyık hem mevcut belediye başkanı hemde CHP nin adayı olarak seçime en hazır isimlerin başında geliyor.

AKP de Sezer mi Korkmaz’mı  belirsizliği hala karar verilemeyen gündem maddesi olarak ciddiyetini koruyor.

Aslında oyunun nasıl kurulacağı ap açık ortada .Zira seçimdeki büyük yarışı Halil Posbıyık’a göre dizayn etmek, onu yenebilecek bir adayı seçmenin karşısına dikmek gerekir.Posbıyık mevcut başkan olması hemde yılların tecrübesi ile final ipini göğüslemeye en yakın  adaydır.

AKP’nin burada yapması gereken en önemli hamle Posbıyık’ın karşısına halkta karşılığı olan ve agresif yapıya sahip,sonuna kadar ringte kalabilecek bir aday bulmaktır.Kdz.Ereğlide önceki seçimde AKP ayrı MHP ayrı adaylarla seçime katılmıştı. Bu senaryo ise Posbıyık’ın kazanmasını kolaylaştırmıştı. Bu sefer Cumhur ittifakı olarak aday çıkarıp Posbıyıkla yarışa girmeleri doğru bir tercih olacaktır. Bu arada MHP de eski ilçe başkanlarından İlkay ÖZDEMİR belediye başkanı adayı olmuş ve çalışmalara başlayarak kararlılığını göstermiştir.

Posbıyık CHP nin kendisini aday göstermek istemediğini defalarca basın önünde deklere etmesine rağmen aday gösterilmesi  Ekrem İmamoğlu faktörünü akıllara getirmiştir.Zaten Posbıyık’ta artık konuşmayı tercih etmiyor.

Yani kısacası siyasette strateji yapmadan sonuca ulaşmak kolay değil.İşi şansa yada oldu bittiye götürenler yine hüsrana uğrayabilir.Mahalli seçimleri siyasi partisine göre değilde aday olan kişiye göre değerlendiren hatırı sayılır bir kitle var. Bunuda göz ardı etmemek gerekir.

Adaylar netleştiğinde Ereğlide başkanlık yarışı başka bir heyecan verecektir. Bunu bekleyerek göreceğiz. Vatana millete hayırlı olsun.