"Merhaba Değerli Okurlarım, Hepinize mutlu ve huzurlu zamanlar geçirmenizi diliyorum.

Bilindiği üzere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını geride bıraktık, hep birlikte. Ayrıca TBMM'nin açılışının 104.yıldönümünü de kutlamış olduk, aynı zamanda. 23 Nisan 1923 tarihinde TBMM açılmış ve cumhuriyetin temel taşları böylelikle atılmıştır. TBMM'nin açılışıyla birlikte Atatürk devletin yönetim şeklinin cumhuriyet olduğunun da mesajını vermiştir. Atamız Türk çocuklarını geleceğin sahibi olarak gördüğü için onlara çok önem vermiş ve Türk çocuklarına böyle anlamlı bir Çocuk Bayramı armağan etmiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hem TBMM'nin açılışının hemde çocuklara armağan edilen bir bayram olarak kabul edilir.  Atamızın Türk çocuklarına olan eşsiz sevgisi onlar hakkında tarihte söylediği şu sözleriyle de belli olmuştur :"Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır! . Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz! "Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir."
"Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.  ""Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.""Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim." "Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir! "Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye'nin istiklaline, temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir."
 "Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir." "Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eser (Türkiye Cumhuriyeti Devleti) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak. ""Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız.
Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır." Atamızın çocuklar hakkındaki bu görüşleri onlara ne kadar önem verdiğinin en önemli ispatıdır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada çocuklara armağan edilen tek çocuk bayramıdır. . Yakın zamanda da  ABD'nin altı eyaletinin   belediye başkanı tarafından (New Jersey'de Cliffside Park, Clifton, Lyndhurst, Morris County, North Arlington, Paterson) da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi olarak tanındı ve kabul edildi. Bununla birlikte altı şehir komisyonunun aldığı bu karara göre, 23 Nisan günü "Türk Kültürel Mirası ve Çocuk Günü" olarak kutlanması kararlaştırıldı.  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve beraberindeki çocukları kabul etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının öneminden bahsetti ve  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve kurtarıcısı olarak kabul edilen Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını da minnet ve saygıyla andı. Cumhurbaşkanlığı külliyesinde bulunan Türk çocukları ise Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına istinaden şarkılar söyledi, şiirler okudu. Tüm Türkiye'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla ve sevinçle kutlandı. Bende başta tüm çocuklarımız olmak üzere evlatlarımızın ve Yüce Türk milletinin birgün arayla da olsa 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yürekten kutluyorum. Hep birlikte milletçe, çocuklarımızla birlikte birbirimize kenetlenerek daha nice, mutlu, coşkulu ve keyifli 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları geçirebilmemizi dillerim. Sizlere en derin saygılarımı sunarım. Esen kalın. "

 SEZGİ KAYA