-Esnaf; " En kötü sezonu yaşıyoruz" 
-Lokantacı; "Kandıra kandıra turist sayısını kaybedeceğiz"
Cevdet ALBAY 
Turizm merkezlerimizden biri olan Alanya esnafı ile bire bir görüşmelerimden notlar..
Geçtiğimiz sezona göre bu sezon Alanya esnafını etkilemiş. Yabancı turist sayısında büyük oranla düşüklük olduğuna işaret eden Alanya esnafı yılın en kötü sezonunu yaşadığını belirtiyor.
Geçtiğimiz Mayıs ayına göre sıkıntılar yaşandığını, gelen turistlerin alış verişe ilgi duymadığını söylerken, işyerleri kiralarının Euro ve Dolar üzerinden ödemeler yaptıklarını, bunun da ticaret akışının düşük olması nedeniyle zor durum yaşattığını ileri sürüyorlar.
23 yaşında İngilizce konuşan bir Tur satışı yapan Mazlum Doğan isimli genç şunları söyledi.
" Geçen yıl aynı dönem Mayıs ayında 5 bin Avro kazandım. Bu sezon Mayıs ayında 2 bin Avro bile kazanamadım Temmuz ayına girmek üzereyiz. TUR fiyatlarımız kişi başına 20 ile 30 Avro aradın da. Yaptığımız turlara göre pahalı değil. Ne yazık ki, Mayıs ayı bizim açımızdan iyi geçmiyor. İnşallah Temmuz böyle geçmez. Biz parayı bu aylarda kazanıyoruz."
Alanya'nın turistik merkezi olması dolayısı ile pahalı bir ilçe haline geldiğini söyleyen Döviz bürosu ve Emlak işletmesi sahibi Kerem Aslan;
" Şimdiye kadar ilçedeki otellerde kalan turist sayısın oldukça düşük olduğunu sokakların boş olması zaten ortaya koymakta. Gelen turist alış-veriş yapmıyor, yapsalar bile ortalama çok düşük. Biz burada iki işyerine sahibiz. Birinin aylık kirası 15 bin diğerinin ise 40 bin Avro. Satışlarımız bu kiraları karşılayamaz duruma geldi. Kapatırsak ticaretimiz bitecek."
Adını vermek istemeyen bir giyim mağazası sahibi, " dükkanlarımız her çeşit ürün ile dolu. Ünlü markaların ürünleri bol olduğu gibi ürün kalitemiz çok iyi. Bir Adidas ayakkabı 700 ile 1000 tl arasında değişiyor. Ürünler üzerine fiyatları Avro tutarında yazdık. TL olarak yazdığımızda, rakam tüketiciye büyük geliyor. Yani bir algı üzerinden fiyat koyuyoruz.
 Şöyle bir örnek;  700 TL'nin döviz kuru karşılığı Avro olarak belirlemiş oluyoruz"
-"KANDIRA KANDIRA SAYILARI DÜŞER"
Alanya Türk mutfak kültürü açısından çok çeşitlilik taşımakta. Çeşitli illerden gelen aşçılar tadına doyum olmayan yemekler sergilemekte. 
Şehir merkezinde otellerin sıkça bir arada bulunduğu Saray Mahallesi Damlataş Bölgesi'nde Restoran işletmecisi ile yapmış olduğum sohbette ilginç bir söz söyledi. 
O da, sezonun kötü gittiğinden bahsederken, turistik Alanya'nın bu sezon başlangıcında gelen turist sayısında düşüş olduğuna değinerek şöyle dedi.
" Açık ve gerçek söylemek gerekirse buralı esnaflar olarak turizmimize balta vuruyoruz. Fiyatlarımız yüksek. Bu da ekonomimizin kötü gidişinden. İlçedeki turistlerin çoğu Balkan ülkelerinden. Yani, parası bol olan değil de fakir turistler. Turistlerden para kazanalım diye onları kandırıyoruz. Hal böyle olunca "kandıra kandıra gelen turist sayımız düşecek" hal böyle olunca da ülkemize gelen turistler uygun fiyatları tercih ederek başka ülkelere yönelir. Bizdeki fiyatların kabarık olduğunu bilmeyen ülke kalmadı. Bizde yaşanan enflasyon, başka ülkelerde yok. Örneğin;  9 milyonluk Yunanistan bu yıl turizm patlaması yaşayacak diye haberler okuduk. Almanlar AB ülkesi Yunanistan'ı tercih ediyormuş. 
Ha bir de şu var. Türkiye bu sezon için yurtdışında yeterli tanıtım yaptı mı? Ekonomik dengenin alt üst olduğu pahalı ülkeyi kim tercih eder ki.."