35 yıldır mesleki-teknik eğitim ile ilgili 11 farklı okulda öğretmen olarak çalışıyorum. Her yıl ortalama 150-200 öğrenci ile ders yapıyorum. Toplamda 6-7 bin öğrencinin ekonomik, sosyal, kültürel durumunu kapsamlı olarak gözlemlemiş oldum...

Meslek liselerine giden öğrencilerin yüzde 90'ı yoksul ailelerdendir. Bunlar günde 2-3 öğün sağlıklı gıda alamıyorlar. Öğlenleri en çok yedikleri simit, içine patates konulmuş patates vb.

Devletin laik olduğu bir yerde halkın tümünden toplanan vergilerin büyük bir diliminin 100 - 200 bin kişilik din kadrosuna aktarılması zaten ahlaka, etiğe, dine aykırıdır. Başka dinden olanların, dine inanmayanların vergileri bir avuç zümreye aktarılmamalıdır. Diğer İslam ülkelerinde sadece o dine mensup olanların katkıları ile maaşlar ödenmektedir.

Din kurumunu yönetenler her yıl yurtdışında kurban kesmek için para (bağış) talep ediyorlar. Bu taleplere asla para vermiş değilim. Başkalarının da vermesini makul bulmuyorum. 

Kurbanınızı yurtdışında kestirmek yerine bir meslek lisesinin yemekhanesine bağış yapmanızı öneririm. Din başkanlığı da kurban paraları ile alınan hayvanların etlerini meslek lisesi öğrencileri için kullanmalıdır. Bunları yurtdışına göndermeleri doğru değildir. Bu sayede bilgili, sağlıklı teknik elemanlar yetişir ve ülkenin üretimi artar. Üretimin artması gelirleri artırır. Vergiler daha çok toplanır. Din zümresinin zatlarının maaşı da ultra düzeylere yükselir. Yeni Audi'ler de alabilirler.