Acaba neden yalan söylüyoruz?  Hepimiz ara sıra düşünüyoruzdur. Bu sorunun cevabını. Sanırım en büyük  yalanda. Ben hayatta hiç yalan söylemem sözü olsa gerek. Tabiki  herkes dozunda yalan söyleyebilir. Fakat altında yatan nedenler  nelerdir? Bu bir alışkanlık mı? Yoksa bizi yalan söylemeye iten sebepler mi var? Ne zaman yalan söylemeye başlıyoruz.? Yalan söyleyince kendimizi suçlu hissediyor muyuz? Sonrasında bir pişmanlık duyuyor muyuz ? Yoksa yalan söyleyince mutlu mu oluyoruz?
      İşte tüm bu soruların cevabı ,yalan söylemeye başlayınca herhangi bir suçluluk veya pişmanlık hissetmiyorsak, belki de  bu durum   bizi sürekli yalan söylemeye başlamamızı sağlamaktadır .Belki de bu durumun farkında bile olmadığımız zamanlarda  vardır. Yalan söylediğimiz  zaman  herhangi bir yüz kızarması, terleme veya heyecanlanma  hissetmiyorsak . bu durum çok üzücü bir  hal almıştır  aslında. Peki yalan söylediğimiz ortaya çıktığında alıngan veya utangaçlık hissedince çevremize daha öfkeli mi davranmaya başlıyoruz ? veya gerçeklerin ortaya çıkması bizi  ne kadar üzüyor?  Yalan söylememizin gerçek sebebi, kendimizi daha iyi hissetmek, övgü almak, kıskanılmak, eleştiriden kaçmak mı acaba? Doğruları söylediğimizde kendimizi mutsuz mu hissediyoruz? Çevremizdeki arkadaşlarımız, tanıdıklarımız tarafından  onaylanmak, beğenilmek, sevilmek veya  gerçekten zarar göreceğimizi  düşünmek ya da çıkar sağlamak olabilir mi ?
       Halk arasında yalancı olarak bilinen bu kişiler mitomani hastası olarak ta adlandırılmaktadır. İnsanların  sürekli olarak yalan söyleme eğiliminde olduğu bir psikiyatrik bozukluktur  aslında. Bu durum, kişinin gerçeğe aykırı hikayeler uydurması, olayları  çarpıtması  ve dikkat çekme , sevgi  eksikliği yaşayan  insanların daha çok yalan söyledikleri bilimsel olarak ta ispatlanmıştır. Yalan söylemek bir hastalık olup, çoğunlukla bir başka ruh sağlığı probleminin antisosyal kişilik bozukluğu, narsistik kişilik bozukluğu, gibi  etkisiyle  ortaya çıkmaktadır. Sürekli yalan söyleyen insanlara artık güvenimiz kalmamaktadır. Birde kendi kendimizi kandırdığımız yalan çeşitlerimiz var. Beyaz yalan , pembe yalan yalan diye. Sanki yalan söylemenin rengi varmış gibi. Sizce de öyle değil mi?
     Dünyada olduğu gibi ülkemizde erkekler kadınlara oranla daha çok yalan söylemektelermiş. Bazı uzmanlar göre,  yalan söyleyen insanların  ellerinin titremekte,, avuç içlerinin terlemekte, seslerinin  titremesi  en belirgin  özellikleridir. Sonuç olarak yalan söylemek güven sarsıcı bir davranış biçimi olmakla beraber, kişilik bozukluğudur.  Çevremizdeki kişilerle ilişkilerimizin bozulmasına neden olabilir. Hiçbir yalan sonsuza kadar sürmez diyelim. 
Yalancının mumu yatsıya kadar yanar sözünü de unutmayalım!