Bugün 21 Mart Nevruz  bayramı   hepimize kutlu olsun. 
Haydi! Hepimiz birbirimizin bayramını kutlayalım. Bazılarımız  yanımızdakilerle sarılarak,  bazılarımız   küçük gülümsemeyle başlayalım bu güne. Uzakta olan tanıdıklarımıza kısa bir mesajla da olsa  bugünün  çoşkusunu içimizde hissedelim  hep birlikte. Balkonlarımızdaki boş saksılara yeni çiçekler ekelim bugün. Nevruz,  baharın gelmesiyle kendimizi daha mutlu, heyecanlı hissetmeye başladığımız  yeni bir mevsimin başlangıcıdır aslında. Havaların ısınmasıyla güneşin sıcaklığını biraz daha hissetmeye başladığımız, doğanın uyandığı, toprağın  yeniden canlandığı, ağaçların yeşerdiği, kuşların cıvıltısıyla uyanmaya başladığımız, toprağın   ısındığı, çiçeklerin  renkleriyle süslediği tabiatın uyanışıdır aslında.   
Ülkemiz coğrafyasında güney bölgelerimizde bahar  gelişini bu şekilde belli ederken,  kuzey ve doğu  bölgelerimizde karların  erimeye başlamasıyla   sular ısınmaya başlıyor bu günlerde.   Irmaklar daha gür akıyor artık, cıvıl cıvıl  kuş seslerini,  arıların vız vız seslerini, rengarenk kelebekleri görmeye başladığımız günlere  başlıyoruz.  Derelerde kurbağa seslerini duymaya başlıyoruz. Göçmen  kuşlar, yuvalarına  dönmeye başlıyor  sürüler  halinde.  Leylekleri görünce  ayrı bir seviniyoruz. İçimiz kıpır kıpır oluyor  yani.   Ne güzel değil mi?  Gökyüzünün rengi başka bir mavi sanki ! Diğer adıyla  YENİGÜN -NEVRUZ hoş geldin…
Nevruz bayramı ,Türk bayramı olduğundan dolayı  Asya ve Avrupa ülkelerinde de  coşkuyla  kutlanmaktadır.. Türklerin , Ergenekon’dan   çıkışı olarak  kabul edilen Nevruz bayramı M.Ö. 8. Yüzyıldan beri  her yıl düzenli olarak coşkuyla kutlanmaktadır. Bu güne özel  Belediyelerde etkinlikler düzenlenmektedir. Çeşitli spor müsabakalarının yanı sıra , hep birlikte şarkılar söylenir, oyunlar oynanır hatta bir inanışa göre, ateşler yakılıp üzerinden atlanır ki  yeni   dönemde  daha sağlıklı olalım diye. Tüm bu etkinlikler yapılırken bazen ufak kazalarda olmuyor değil tabi. Dikkatli olmak gerekir. 
 Tüm bütün bu güzel duyguların başlangıcı olan  Nevruz bayramımızda bizim gibi düşünmeyenlerde oluyor bazen. Bu düşüncelerden uzak olan kişilere dikkat ederek herkese güzel bir bayram geçirmenizi diliyorum.  
Bahar gelmiş, hoş gelmiş!!!