İletişim,hayatımıza dair en önemli duygularımız arasındadır. Etkili iletişim aslında karşımızdaki kişiye ne anlatmak istediğimizi  en net şekilde ve mümkün olan en sade dille  anlatabilmektir .
İletişimimizde  doğru sözcükleri seçerek kullanmalıyız  ,
Saygılı bir şekilde  karşımızdaki kişiyi önemsediğimizi ona göstermeliyiz,
Ses tonumuzu doğru şekilde ayarlayabilmeli, duygu ve düşüncelerini  ne kadar önemsediğimizi göstermeliyiz,   Bazen de yapılan olumsuz eleştirileri kabul etmeliyiz,
Beden dilimizi kullanmakta iletişimimizde çok kadar önemlidir öyle değil mi? Empati kurmayıda unutmayalım.
Atalarımız ne güzel söylemişler.  İNSANLAR KONUŞA KONUŞA, HAYVANLAR KOKLAŞA  KOKLAŞA! diye İletişimsizlik insanların birbirinden habersiz bir şekilde yaşamasıdır ve günümüz de  artık bir çok kişi, belki isteyerek, belki hayat şartları yüzünden iletişim kurmak istemiyorlar ve gitgide yalnızlaşıyorlar. Geçtiğimiz günlerde bir Tv  kanalında  ülkemizde  beş  milyon kişinin yalnız yaşadığı haberini izledim. Üzüldüm biraz. Beni  bu haber  çok düşündürdü  ve duyarsız kalmak istemedim İletişim  aslında bazen bir gülümseme değil midir?   Bazen bir merhaba diyebilmektir. Bazen de  iyi akşamlar, kolay gelsin veya görüşmek üzere diyebilmektir.  Aynı   apartmanda oturduğumuz komşularımızla bazen  asansörde, bazen bahçede arabamıza binerken karşılaşıyoruzdur mutlaka. Bugünden itibaren günaydın diyerek  onlarla iletişime geçmeye  ne dersiniz. Bazen aynı evin içinde çocuklarımızla  bile iletişim kuramadığımız zamanlardan geçiyoruz . Belki de merhaba diyebilmenin ötesine geçerek  tokalaşmak, dokunmak , kucaklaşmak , birbirimizi ne kadar sevdiğimizi ve hepimizin birbirimize yeri ve zamana göre ihtiyacımız olduğunu söylememiz gerekiyor  gecikmeden. Korkuyor muyuz yoksa iletişim kurmaktan? İletişim  aynı zamanda toplumsal ilişkilerde  de önemli değil midir? Trafikte birbirine yol vermemek için çaba sarf eden , kavga eden , küfredenlerde düşündürüyor .Tüm bu olumsuz kişilik bozukluğu gösteren   davranışların sebepleri nelerdir ? Düşündüğünüzü görür  gibiyim.  
 İletişimizde  duygularımız etkilidir . Çünkü sinirliyken veya mutluyken farklılıklar gösterebiliyor. Hayatımızı, kararlarımızı, ilişkilerimizi, düşüncelerimizin şeklini yaşantımızın içindeki olumlu veya olumsuz düşüncelerin büyük ölçüde değişiklikler göstermesine neden  olduğunu düşünüyorum. Duygularımız zaman zaman farklılıklar gösterebilmektedir. Telefonlardan sonra, görüntülü iletişim, televizyon ,bilgisayar gibi iletişim  araçları da mı olumsuz  etkiliyor  duygularımızı?
Sadece ben mi böyle düşünüyorum?  Yoksa sizde benimle aynı fikirde misiniz? Sevincimizde yanımızda olan kaç kişi var çevremizde. Bizi kıskanmadan duygularımızı anlattığımız.  Üzüntümüzde bizim kadar üzülen , sevincimizle  bizim kadar sevinen kaç kişi var?  Düşündüğünüzü görür gibiyim. İşte tüm bu düşüncelerden bizi kurtarabilecek İletişimimizi geliştirmek için okuyabileceğimiz çok güzel kitaplarda olduğu gibi, katılabileceğimiz  eğitimlerde  Kendimizi geliştirmeye başlarsak , bu etkilerin bizleri daha pozitif hale getireceğini düşünüyorum. Buda hem özel hayatımızda, hem iş hayatımızda  daha mutlu olmamızı sağlayacakttır. Böylelikle  daha sağlıklı bireyler olarak hayatımıza devam edeceğimizi ümit ediyorum.