Günümüzde hayatımızı çok olumsuz yönde etkileyen faktörlerin başında  ne geliyor sizce? Stres, acelecilik, çevremizdeki insanlara güvenememe,  sevmeyi  bilememek, gelecek kaygısı, işsizlik, ekonomik kriz, iletişimsizlik, gibi, gibi bir çok etken olduğunu saymaya başladığınızı  duyar gibiyim. Bence stres ilk sırada yer alıyor.  Gerek iş hayatımızda gerekse  özel hayatımızda olsun , bizlerin stresini artıran dış etkenler  hayatımızda bazen çok derin etkiler bırakabiliyor.  Stres veya hayatımızı olumsuz yönde etkileyen faktörlerle  bir süre sonra  yaşadığımız sorunları  doğru bir şekilde yönetemez hale gelebiliyoruz. Aslında hepsi birbiri ile bağlantılı.  Bu da başta sosyal hayatımız olmak üzere , ilişkilerimizi  ve iş hayatımızı olumsuz yönde etkilemeye başlamaktadır. 
     Günümüzde bir çok  insanın, hayatını stresli bir şekilde   sürdürmeye çalıştığını  görmekteyiz.Sabahleyin trafikte insanların birbirine  hiç hoş olmayan sözler  sarf ettiğini veya toplu taşıma araçlarında mutlaka her gün iki kişinin birbiriyle kavga ettiğine hepimiz şahit oluyoruzdur. Günümüzde kalabalık şehirlerde yaşayan insanların,  her günü böyle stresli  başlamaktadır. Bizler  hayatımızı daha yaşanabilir , daha mutlu, sevgi dolu , daha başarılı olarak devam ettirebilmek için, stresimizle başa çıkabilmeli ve bu durumu doğru bir  şekilde yönetebilmeyi öğrenmemiz gerekmektedir. Eğer zamanında  fark etmezsek , bu süre  giderek uzamaya başladıysa, işte  o zaman daha çok kaygılanmaya başlıyoruz. Bu durum belki de bizim zamanla depresyona  girmemize neden olabilir. Bu dönemlerde durumumuzun hemen farkına varmalı ve uzmanlardan destek almalıyız.  Nasıl gözümüz ağrıdığı zaman  bir göz doktoruna yada  dişimiz ağrıdığı zaman bir diş hekimine gidiyorsak, stresli   olduğumuzda da   psikoloğa gitmemiz gerekiyor. Eğer stresimizi zamanında  yönetemezsek, bu başta bizim kendi hayatımız olmak üzere, ailemizi ve çevremizdeki tüm tanıdıklarımızın da hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir
      Bizler stresimizin neden olduğu sebepleri bilir, zamanında önlem alırsak ve hayatımıza uygulayabilirsek , o zaman daha mutlu, sevgi dolu gözlerinin içi gülen, heyecanlı, başarılı, yaşamayı seven, neşeli bireyler olarak hayatımıza devam edebiliriz. . Herkesin içinde küçük bir çocuk vardır bu çocukla her gün barışık olarak yaşamaya devam edebilmeyi başardığımız zaman, sanırım hayatımız daha kolay , güzel  ve eğlenceli olacaktır.
    Peki stres nedir tam olarak? Bazen içimizdeki, bazen de dışardaki  çeşitli  etkenlere  karşı vücudumuzun verdiği bir tepkidir aslında.  Üzerimizde  hissettiğimiz baskı ve gerginlik durumudur. Stresin sağlığımıza zararı çoktur ama  bazen de faydası da bulunmaktadır. Stresli olduğumuz zamanlarda, daha unutkan oluyoruz bir çoğumuz. Karar vermekte güçlük çekiyoruz, sosyal  hayatımızda daha mutsuz , ciddi  şekilde uykusuzluk çekiyoruz böyle zamanlarda. Dikkatimizin azalması, baş ağrısı, sürekli sinirli bir şekilde hayatımıza devam etmeye çalışmak. Her şeyi  olumsuz düşünmek , nefes darlığı, çarpıntı,  baş ve mide ağrılarının artması, bulantı, alınganlık,  aşırı karamsarlık  gibi  hem fiziksel hem de ruhsal olarak hayatımızda çok büyük değişikliklere ve zorluklara sebep olmaktadır. Böyle durumlarda başta açık alanlarda  kısa yürüyüşlere çıkmak , spor yapmak , müzik dinlemek, kitap okumak, sevdiğimiz bir arkadaşımızla sohbet etmek hepimize iyi gelecektir. Boş verin  hayatı , gülün, sevin, sevilin, eğlenin .