Bayramlar,  hepimiz için, tanıdıklarımızla ve sevdiklerimizle bir araya gelmemize vesile  olan özel günlerdir. Akrabalarımızla ilişkilerimizin güçlenmesini sağlayan , tanıdıklarımızla bir araya gelerek  güzel  vakit geçirdiğimiz  güzel zamanlardır aslında. Bayramlar bazende  aile bireyleri arasındaki küslük ve kırgınlıkların sona ermesi içinde  önem taşımaktadır. Memleketinden uzakta olanlar içinde hasret gidermek, eski günleri yadetmek ve  güzel  zaman geçirmelerine vesile olmaktır.  Bu nedenle bayramlar bizler için önemli günlerdir. Dini bayramlarımızı yılda iki defa kutluyoruz. Bayramlarımız birbirimizle olan ilişkilerimizi  güçlendirir, dayanışma duygumuzu  artırır ve toplumun sosyal yapısını olumlu yönde etkiler.
Bayramlar, ayrıca komşuların da bir araya gelmesini sağlar ve komşuluk ilişkilerinin güçlenmesine de katkıda bulunur. Bayramlarımız, ilişkilerimizin güçlendirmesinin yanısıra içimizdeki yardımlaşma, dayanışma, merhamet, duygularımızın ne kadar önemli  olduğunu da anlamamızı sağlamaktadır.
Bazı  okuyucularımın, çocukken ne güzeldi o eski  bayramların tadı başkaydı  diye düşündüğünü tahmin ediyorum. Evet bayramlıklarımız alınır yanı başımızda uyurduk hem heyecanlı ,hem de sevinçli bir şekilde. Annemizin hadi kalkın sabah oldu bugün bayram, kahvaltı hazır uyanın diye sesiyle uyanırdık, bazen de geç kalkınca küçük bir azarda yerdik, uykumuz çok tatlı olsa da bayramlar heyecanlı günlerdi bizler için. Hemen uyanır, bayramlıklarımızı giyerdik, büyüklerimizin ellerini öperdik, onlarda harçlık verirlerdi bizlere. El öpmeyi o yıllarda sevmezdim ama , harçlık almak için öperdim, Sonrasında gelen misafirler, hiç boş kalmazdı  bizim ev, kalabalık  sofralarda  yediğimiz yemeklerin tadı  hala damağımda… şimdi ise bir çoğumuz için bayram demek , otellerde tatil yapmak , bayram tatillerinizi dinlenerek ailelerden uzak, çekirdek aileler veya yakın arkadaşları ile  tatil planlayanlar için ,bayramlar anlamlarını ve önemini kaybetmekte sanırım. Oysa ailesi olmayan yurtlar da büyüyen kimsesi olmayan çocuklarımızı da unutmamak gerekiyor. Yada yaşlı ve bakım evlerinde   yaşamına devam etmek zorunda kalan yaşlılarımızı da, bu  özel günlerde unutmayalım. Aslında  onları ziyaret edebiliriz. Ne çok sevinirler değil mi?  onların yüzünü güldürebilmek dualarını almak inanın bizlere de çok iyi gelecektir. Tabiki kimsesiz çocuklarımızı ve yaşlılarımızı sadece bayram gibi özel günlerde değil, fırsat buldukça ziyaret etmemiz gerekiyor. Güzel ve sevgi dolu ortamlarda büyüyen ve yaşayanlar ne kadar  şanslılar değil mi?
 Günümüzde artık  çocuklarımız ve gençlerimiz  maalesef cep telefonları veya bilgisayar başında odalarında yalnız bir şekilde  geçiriyorlar  bayramları.  Şimdiki çocuklarla bizim çocukluğumuz arasında ne kadar çok fark var değil mi? Artık A sosyal olarak kendi başlarına her geçen gün yanlızlaşan çocuklarımız kimseyi ziyaret etmek istemiyorlar. Bayramın heyecanını yaşayamıyorlar .Bizlerde  tanıdıklarımızın bayramlarını  mesajla  kutluyoruz  bazen. Belki de çocuklarımız bizleri örnek alıyorlar. Aile olarak biz büyüklere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu bayram bir değişiklik yapmaya ne dersiniz?  
Hepimizin bayramı kutlu olsun. İçimizdeki sevgi, hoşgörü, merhamet, heyecan ve umutla.